Hasznos tanácsok
10 fontos szempont babakocsi választáshoz
1. Milyen korú babának vásárolja a babakocsit?
Az újszülöttek számára olyan babakocsit érdemes választani, amelynek fekvőfelülete vízszintesig, vagy közel vízszintesig dönthető, hogy a csecsemő hason fekve is kényelmesen alhasson. A mózeskosaras babakocsik különösen előnyösek, mert a vízszintes felület mellett a magas oldalfal védelmet biztosít az időjárással szemben.
tovább >>
Ha kb. féléves vagy ennél idősebb gyermeknek vásárol babakocsit, olyat válasszon, amelynek legalább két fokozatba állítható a háttámlája: ha a baba elalszik, kényelmes fekvőfelületen feküdjön. Legjobb, ha közel vízszintesig dönthető a háttámla.
2. Hogyan fogja használni a babakocsit?
Ha nap mint nap hosszabb sétára indul, célszerű olyan modellt választani, amely strapabíró, sok hasznos kiegészítője van vagy vásárolható hozzá: téli bundazsák, kupolás tető, esővédő, napernyő, bevásárlókosár vagy -háló, tálca a babának, pelenkázótáska. Amennyiben gyakran jár autóval, fontos, hogy a babakocsi könnyű, egyszerűen, akár egy kézzel nyitható legyen és mindenekelőtt beférjen az autó csomagtartójába. Erről vásárláskor feltétlen meg kell győződni!
3. A kocsi súlya
Fontos szempont a választásnál, mert kétségtelen, hogy a nagyobb súlyú babakocsi stabilabb, de ha gyakran kell emeletre felvinni a kocsit vagy az autó csomagtartójába ki-berakni, mindenképpen könnyebb kocsit válasszon.
4. A kerekek
Ha rosszabb terepviszonyok között, kavicsos vagy földúton használja majd a kocsit, célszerű nagy kerekű vázat, ha jó minőségű beton- vagy aszfaltúton toljuk a babát, akkor kisebb, bolygósítható kerekű vázat választani. A baba kényelméért fontos szempont, hogy milyen a kerekek rugózása, léteznek olyan babakocsik, amelyek szinte tökéletesen ellensúlyozzák a terep egyenetlenségeit. Az egyenletes terepen a kerekek egy kis kar felengedésével bolygósíthatók, a kocsi így könnyebben manőverezhető akár szűk helyen is, például egy bevásárlóközpontban.
5. Vázszerkezet
Sok babakocsi esetében külön kell megvenni a vázat és a ülő- illetve mózeskosaras részt. Ez azért hasznos, mert szinte tökéletesen személyre szabhatóan állítható össze a legmegfelelőbb babakocsi. A váztól függ a kocsi súlya, az összecsukás módja és az, hogy milyen felső részek rögzíthetők rá – biztonsági gyermekülés, ülő- és mózeskosaras rész.
6. Állítható tolókar
A kocsit toló kényelme érdekében egy mozdulattal állítható a tolókar több magassági fokozatban, illetve dőlésszögben.
7. Menetirány
Sok babakocsi menetiránya változtatható: vagy a tolókar állításával, vagy a felsőrész mindkét irányba való felhelyezésének lehetőségével. Ez azért fontos, mert az első időszakban a csecsemő szereti látni a mamáját, később, amikor kinyílik számára a világ, szívesebben ül menetirányban.
8. Biztonság
Mindig csatolja be a kocsi biztonsági övét! Ez lehet három-, vagy ötpontos, ez utóbbi a legbiztonságosabb, megakadályozza a gyermeket abban, hogy felálljon a kocsiban. A biztonságot szolgálják a fékezhető kerekek, a kocsi lefékezésekor győződjön meg róla, hogy valóban stabilan áll-e.
9. A mama kényelméért
Számos kiegészítő segíti a mamákat a babakocsi kényelmes használatában, amelyek befolyásolhatják választásunkat. Ilyen a könnyen levehető és mosható huzat, lecipzározható vagy cserélhető téli-nyári huzat, az állítható magasságú tolókar, bevásárlókosár, esővédő, a különböző tároló rekeszek. Olyan modellt válasszunk, amely lehetőleg minden igényünket kielégíti, márkás, megbízható minőségű. Ha a kocsit több gyermekre tervezzük, különösen fontos, hogy tartós, jó minőségű babakocsit válasszunk.
10. Női dolgok...
A babakocsik esetében is létezik divat. Az egyes modelleket évről évre módosítják, új színvariációkban hozzák forgalomba. Ezekből nem nehéz kiválasztani az ízlésének megfelelőt. Mindenesetre, ha nem biztos a kicsi neme vagy előreláthatólag több gyermek is használja majd a babakocsit, válasszon semleges színűt